Hotelowa 7

Top 10 pomysłów na zimowy wyjazd w góry z całą rodziną.

2022-10-11

Planuję zimową wycieczkę w góry

Ja bardzo rzadko bywam w górach w zimie. Nie uprawiam żadnych sportów zimowych i jakoś mnie nie ciągnie w góry zimą. Chociaż dwa lata temu byliśmy akurat w Bawarii i widok z Zugspitze był tak nieziemski, że obiecałam sobie pojechać też w polskie góry zimą. Jeszcze mi się nie udało zrealizować tego planu 🙁 Fajnie, że podałaś też tyle pomysłów dla osób takich jak ja, które nie przepadają za sportami zimowymi 😉 A twoje zdjęcia z Kumoterskiej Gońby to cudo! 🙂

W przypadku gór i dzieci zawsze trzeba mieć w zanadrzu alternatywny plan. Zima dokłada tu „swoje trzy grosze” i naprawdę trzeba być elastycznym. Przyjrzyjcie się mapie i znajdźcie rozwiązania na wypadek, gdyby pierwotnie planowana trasa okazała się za długa, zbyt ośnieżona, gdyby było za zimno...

Podczas wycieczki z nastolatkami w Tatry, Bieszczady czy na Babią Górę trzeba również zwrócić uwagę na miejscowe zagrożenie lawinowe na trasie przed Wami. Warto znać ogólną prognozę odnośnie lawin, ale będąc na miejscu możecie spostrzec miejscowo zalegające depozyty śniegu, które mogą Was skłonić do podjęcia dodatkowych środków ostrożności lub w ogóle do zawrócenia z trasy.

Wskazówki, jak sprawić, by zimowa wycieczka w góry była przyjemna dla każdego

Góry zimą to idealne rozwiązanie dla tych, którzy kochają jazdę na nartach. A co z tymi, którzy wolą inne formy aktywności? Wcale nie muszą oni rezygnować z zimowego urlopu w górskiej scenerii. Górskie wędrówki zimą mogą się okazać świetną przygodą. Kluczem do sukcesu jest dobre przygotowanie i wybór odpowiedniej trasy.

Góry zimową porą prezentują się wyjątkowo przepięknie. Ponadto górskie miejscowości to prawdziwa gratka dla miłośników zimowych atrakcji, takich jak jazda na nartach, snowboardzie, bobslejach czy po prostu spacery po ośnieżonych szlakach. Z tych właśnie względów są popularną destynacją na zimowy urlop.

Wycieczki w góry zimą mogą ci sprawić wiele radości. Pamiętaj jednak, że szlaki zimowe to wielkie wyzwanie, a do każdej wyprawy musisz się dokładnie przygotować. Sprawdzaj prognozę pogody, wybieraj łatwe szlaki górskie i pamiętaj o ekwipunku, który w razie kłopotów może ci uratować życie.

10 najlepszych rodzinnych zajęć w górach zimą

Na udane rodzinne ferie w górach polecamy ośrodek Puchaczówka - willę, trzygwiazdkowy pensjonat i restaurację. Tuż przy ośrodku narciarskim Czarna Góra dla rodzin przygotowana została wspaniała, aktywna zimowa przygoda oraz komfortowy wypoczynek z pysznym wyżywieniem.

Na niezapomniany urlop w rodzinnym gronie poleca się starannie przygotowany pakiet pobytowy Ferie 2023. Propozycja ośrodka Osada na Ochodzitej, który zimą przemienia się w bajkową krainę śniegu, to przede wszystkim skierowane do dzieci animacje i poranki z ulubionymi bajkami. Całe rodziny spędzą również wspaniałe chwile przy ognisku z poczęstunkiem. Biesiadzie klimatu doda muzyka na żywo, wykonywana przez kapelę góralską. W planie zimowego wypoczynku przewidziane są również rodzinne zawody na największego bałwana! Istnieje też możliwość zorganizowania zimowego kuligu.

Nie można zapomnieć także o tym, że dla wielu dzieci ferie zimowe w górach to jedyna okazja do prawdziwego nacieszenia się śniegiem. W ostatnich latach biały puch w miastach leży zaledwie przez kilka dni i to tylko po to, by zaraz pokrył się on sadzą i innymi zanieczyszczeniami. Dlatego też nasze pociechy nie mają zazwyczaj okazji do takich zabaw na śniegu, jakie rodzice i nasi dziadkowie pamiętają z dzieciństwa. Ferie zimowe w górach to ogromna szansa na biały wypoczynek, czyli taki który pozwoli najmłodszym ulepić prawdziwego bałwana, zorganizować bitwę na śnieżki, zaśmiewać się w czasie wskakiwania w zaspy czy rozpocząć nową sportową karierę narciarską. Możliwości na spędzenie aktywnego zimowego czasu w górach jest całe mnóstwo. Trzeba tylko na nowo otworzyć oczy na śnieg i radość, jaką daje on rodzicom i dzieciom w trakcie ferii zimowych.