Hotelowa 7

Kilka porad na temat podróży rowerowych po Polsce.

2022-10-05

Jak jeździć rowerem po Polsce

Wyprawa rowerowa po Polsce to forma aktywności, na którą może zdecydować się praktycznie każdy. Wystarczy potrafić jeździć na rowerze. Nie wymaga się bowiem w tym przypadku posiadania kondycji umożliwiającej udział w wyścigu kolarskim. Z drugiej jednak strony kilkudniowa wyprawa rowerowa po Polsce z pewnością nie jest rozwiązaniem dedykowanym dla osób, które wsiadają na rower 2-3 razy w roku. W związku z tym decydując się na jej organizację, warto regularnie jeździć rowerem, pokonując średnio kilka lub kilkanaście kilometrów. Pozwoli to zorganizować kilkudniową wyprawę rowerową, w trakcie której każdego dnia zostanie pokonany określony dystans, a organizm nie zbuntuje się przed kolejnym dniem. Zarówno dzienny dystans, jak i przebieg trasy powinien być odpowiednio zaplanowany. Pozwoli to dopasować go do indywidualnych możliwości.

Turystyka rowerowa rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Z roku na rok przybywa osób, które próbują swoich sił w kilkudniowych wyprawach rowerowych. Takie wyjazdy bardzo często łączą się z biwakiem pod namiotem. Jednym z pierwszych problemów z jakimi stykają się początkujący kolarze sakwowi, jest jak spakować niezbędny ekwipunek i jednocześnie nie przeciążyć roweru.

Za wybraniem się na wyprawę rowerową po Polsce przemawia wiele zalet. Zaliczyć należy do nich przede wszystkim możliwość aktywnego wypoczynku oraz przemieszczania się, co pozwoli skorzystać z różnych atrakcji. Co więcej, poruszając się rowerem, można poznać miejsca, do których dotarcie samochodem byłoby niemożliwe.

Jak biwakować z rowerem

Skoro wyprawa rowerowa, to bez dwóch kółek się nie obejdzie! Masz swój ukochany rower? Taki, na którym czujesz się tak komfortowo, że możesz przemierzać dłuuuugie kilometry? Jeśli to model trekkingowy, MTB, crossowy, przełajowy czy górski – będzie idealny! Pamiętaj tylko, aby przed rozpoczęciem wyprawy wykonać przegląd w serwisie. Jeśli znasz się na jednośladach – zrób to samodzielnie. Jeżeli nie bardzo, zainwestuj w wizytę u specjalistów. Co prawda, jeśli z Twoim rowerem stanie się coś na przysłowiowym środku pola, w większości przypadków można dokonać szybkiej naprawy. Jeśli jednak np. masz problem z niesprawnymi hamulcami, przywrócenie Twojemu rowerowi pełnej sprawności w kilka – kilkanaście minut może być trudne.

Wyprawa rowerowa to kilkudniowa wycieczka rowerowa, do której trzeba się odpowiednio przygotować fizycznie. Pamiętaj, że jeśli organizm nie jest przygotowany do długotrwałego wysiłku to bardzo łatwo o kontuzję. Bolące kolano, kręgosłup czy nadciągnięty mięsień mogą skutecznie uniemożliwić kontynuację jazdy i wyprawa może zakończyć się tak szybko, jak się zaczęła. Co więc robić? Czy trzeba układać jakiś specjalistyczny trening kolarski? Nie! Po prostu trzeba jeździć. Na początku jest najważniejsze, żeby na rowerze spędzać jak najwięcej czasu. Nie liczą się przejechane kilometry i tempo. Chodzi o to, żeby przyzwyczaić organizm do rowerowej pozycji i do długiego wysiłku. Można przerzucić się na rower dojeżdżając do pracy, organizować wycieczki rowerowe po okolicy. Z biegiem czasu wydłużać trasę tak, żeby bez problemu osiągać planowany dzienny dystans na wyprawie.

Kilkugodzinna jazda na rowerze daje się we znaki zwłaszcza pośladkom, od niewygodnej na dłuższą metę pozycji kolarskiej obrywają również kręgosłup i nadgarstki. Dlatego szykując się na wielką wyprawę rowerową, przejeżdżaj tygodniowo łącznie podczas kilku wyjść na rower co najmniej 10 godzin – ciało będzie za to wdzięczne.

Na co zwrócić uwagę, gdy wybierasz się na kemping z rowerem

Zakładam, że rower już masz. Najlepiej jeżeli jest to rower trekkingowy lub crossowy, ale każdy inny można przystosować do kilkudniowej wyprawy. Najważniejsze żeby był sprawny. Przed wyprawą koniecznie trzeba wykonać serwis: nasmarować, wyregulować, dokręcić… Bardzo dobrze jeżeli umiesz to zrobić sam, będziesz wiedział co zrobić w razie awarii gdzieś w środku lasu. Jeśli natomiast na rowerze kompletnie się nie znasz, a serwisowanie zlecasz specjalistom to chociaż naucz się podstaw: wymiana dętki, smarowanie łańcucha, regulacja hamulców i przerzutki.

Jazda na rowerze to nie tylko szybkie wypady do miasta czy weekendowe zwiedzane okolicy. Dla wielu miłośników tej aktywności to również kilkudniowe podróże, gdzie nogi poniosą. I choć często sporo w takich wypadach spontaniczności, to na etapie przygotowań warto pomyśleć o wszystkim. W tym o noclegu. Jeśli przewidujemy spanie pod chmurką, zastanówmy się, w jaki namiot na wyprawę rowerową się wyposażyć.

Uniwersalność – tak jak wcześniej wspomniałam – bikepacking to pokonywanie tras o różnych nawierzchniach. Warto więc wybrać taki rower, który poradzi sobie zarówno na szosie, jak i po górskim szutrze, da radę wjechać na krawężnik, czy zjechać po polnej drodze.