Hotelowa 7

masaż tajski - relaks w najelpszym wydaniu

2022-12-24

Masaż tajski cieszy się coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego, skoro pomaga skutecznie uporać się z dolegliwościami bólowymi i poprawić ogólne funkcjonowanie organizmu. Jak się go wykonuje, komu jest polecany i gdzie można z niego skorzystać?

Czym jest masaż tajski i na czym polega?

Masaż tajski to rodzaj głębokiego masażu ciała. Określany jest też „jogą pasywną”, ponieważ wymaga od osoby masowanej zmian pozycji i ustawiania ciała w konkretnych pozycjach. Łączy w sobie różne techniki m.in. kompresję mięśni, akupresurę i mobilizację stawów. Do jego wykonania terapeuta używa dłoni, kciuków, przedramion, kolan i stóp. Zabieg angażuje do pracy całe ciało, a jego istotę stanowi rozluźnienie mięśni, zwiększenie ich elastyczności, poprawa ruchomości oraz zniwelowanie dokuczliwego bólu.

Masaż tajski polega na ucisku konkretnych punktów na ciele i rozciąganiu mięśni, tak by odblokować korytarze energetyczne (meridiany), którymi wędruje powietrze. Z reguły masaż rozpoczyna się od okolicy pępka, bo według hinduskich wierzeń to właśnie w brzuchu skupionych jest najwięcej kanałów energetycznych (tzw. senów). Następnie masażysta kieruje się stopniowo ku górze, w stronę głowy. Dodatkowo masowane są uszy i stopy. W efekcie tego przepływ energii w organizmie zostaje udrożniony, a układy wewnętrzne zaczynają sprawniej funkcjonować. Dodatkowe atuty to detoksykacja i poprawa przemiany materii, które skutkują o wiele lepszym samopoczuciem i pozytywnie wpływają na ogólny stan narządu ruchu. Zabieg oddziałuje zarówno na sferę fizyczną, jak i psychiczną.

Odmiany masażu tajskiego

Wyróżnia się od 80 do 100 rodzajów masażu tajskiego, niemniej u nas najczęściej praktykowane są:

  • Klasyczny masaż tajski – to masaż całego ciała na sucho. Łączy w sobie elementy akupresury i wspomnianej już jogi pasywnej. Ma za zadanie zniwelować napięcie w obrębie mięśni i stawów oraz pobudzić układ krwionośny i limfatyczny. Relaksuje, dodaje energii i poprawia wydolność organizmu.
  • Masaż z użyciem ziołowych stempli – do jego wykonania używa się bawełnianych woreczków wypełnionych ziołami np. lawendą, kurkumą czy trawą cytrynową w zależności od tego, jakie efekty chce się uzyskać. Tuż przed masażem podgrzewa się je, by wydzielały aromatyczne olejki eteryczne, a następnie masuje nimi całe ciało. Zabieg odpręża, łagodzi ból, poprawia przemianę materii i wspiera procesy oczyszczania organizmu.
  • Olejkowy masaż tajski – w dużej mierze bazuje na ajurwedzie. Do masażu używa się przeróżnych olejków m.in. różanego, miętowego czy ylang-ylang. Terapia ma na celu usunięcie nagromadzonego w ciele nadmiaru wody oraz wsparcie działania układu nerwowego i odpornościowego organizmu.
  • Masaż tajski ramion, pleców i głowy – bardzo często wykonuje się go przy użyciu maści rozgrzewających. Niweluje bóle kręgosłupa, łagodzi bóle głowy i pomaga pozbyć się napięcia w okolicach szyi i ramion.
  • Refleksologia – masaż stóp, kostek i łydek polegający na ucisku wybranych punktów, by pobudzić konkretne strefy. Pomocny w leczeniu schorzeń różnych organów i zaburzeń snu. Wpływa pozytywnie na układ nerwowy, hormonalny, trawienny i limfatyczny.

Wskazania i przeciwwskazania

Masaż tajski poleca się każdemu, kto zmaga się z przewlekłym stresem, cierpi na depresję i napięciowe bóle głowy, uskarża się na dolegliwości bólowe w obrębie narządu ruchu oraz ograniczenie ruchomości stawów. Terapia jest także dobrym rozwiązaniem w przypadku zachwiania przemiany materii oraz zaburzeń pracy narządów wewnętrznych i przepływu płynów ustrojowych.

Natomiast specyfika masażu tajskiego sprawia, że nie mogą z niego korzystać: kobiety ciężarne, osoby zmagające się z ostrymi stanami zapalnymi, chorobami skóry oraz krwotokami lub u których istnieje duże ryzyko ich wystąpienia. Przeciwwskazaniem są także: gruźlica i inne choroby zakaźne, nowotwory, miażdżyca, choroby serca, osteoporoza, tętniaki, schorzenia objawiające się osłabieniem struktur kostnych.

Ile kosztuje masaż tajski, ile trwa i gdzie można z niego skorzystać?

Ceny wahają się od 90 zł do 300 zł w zależności od czasu trwania zabiegu, jego rodzaju i miejsca, w jakim jest wykonywany. Rekomendowany czas trwania to minimum godzina, ale najlepsze efekty osiąga się przy dwugodzinnej sesji. Masaże tajskie wykonywane są głównie w specjalistycznych gabinetach, ale coraz częściej możliwość skorzystania z nich zapewniają także hotelowe SPA. Taką usługę oferują m.in. Hotel Resort SPA & Conference Czarny Potok w Krynicy-Zdroju, Hotel Meta w Szczyrku czy Malinowy Dwór – Hotel Medical Spa w Świeradowie-Zdroju.