Hotelowa 7

apartamenty Bielsko - jak przygotować się do kupna na moim przykładzie

2022-12-21

Bielsko-Biała to jedno z piękniejszych miejsc, w jakich można się osiedlić na południu Polski. Wspaniałe widoki na panoramę Beskidów, cisza i spokój na obrzeżach miasta, mnóstwo terenów zielonych, do tego bliskość popularnych miejscowości turystycznych i górskiej infrastruktury – to jedne z wielu powodów skłaniających do tego, by w nim zamieszkać. Ale to nie wszystko.

Miasto może poszczycić się rozbudowanym zapleczem rekreacyjnym i gastronomicznym, bogatą ofertą kulturalną, sprawnie działającą komunikacją miejską i niskim bezrobociem. Aglomeracja prężnie się rozwija, w związku z czym powstają nowe miejsca pracy (sporo dużych rynkowych graczy ma tu swoje siedziby) i punkty handlowo-usługowe. W stolicy Podbeskidzia kładzie się też duży nacisk na budowę nowych dróg, a przez miasto przebiega obwodnica, dzięki czemu długie stanie w korkach należy do rzadkości, a dotarcie w wiele miejsc zajmuje dosłownie kilka, kilkanaście minut.

Jeżeli więc szukacie miejsca, w którym chcielibyście osiedlić się na stałe, Bielsko-Biała będzie dobrze rokującym wyborem. Ze znalezieniem nieruchomości nie powinniście mieć większych problemów, ponieważ od lat podejmowane są tu kolejne inwestycje mające zabezpieczyć potrzeby mieszkaniowe. Pozostaje tylko zdecydować, czy kupicie mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego.

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego – co lepsze?

Wszystko zależy od waszych potrzeb. Niemniej każde z rozwiązań ma swoje mocne i słabe strony, które trzeba uwzględnić przy podejmowaniu decyzji. Zacznijmy od mieszkań z rynku wtórnego. Jeden z ich największych walorów? Położenie w centrum miasta lub w takich jego częściach, gdzie niemożliwe byłoby wzniesienie kompleksu przez dewelopera. Poza tym często kuszą niższą ceną, choć i tu nie ma reguły, bo to właściciel reguluje cenę. Tymczasem w ostatecznym rozrachunku może okazać się, że koszt zakupu i późniejszego remontu znacznie przewyższy kwotę, jaką należałoby zapłacić za nowe mieszkanie.

Plusem jest także szybkość transakcji, możliwość negocjowania ceny i niemal natychmiastowa gotowość do wprowadzenia się. Niemniej stan lokali wzniesionych w starym budownictwie w wielu przypadkach pozostawia sporo do życzenia. Niska jakość materiałów i przestarzałe technologie skutkują tym, że trzeba ponosić dodatkowe wydatki na ich wymianę lub naprawę. Poza tym w mieszkaniach z drugiej ręki od razu mamy narzucony rozkład pomieszczeń. Nie da się w niego ingerować na etapie budowy, tak jak ma to miejsce w przypadku powstających nieruchomości.

Z kolei mieszkania z rynku pierwotnego są bardziej opłacalne w dłuższej perspektywie czasu. Choć na pozór droższe, okazują się tańsze w utrzymaniu. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, innowacyjnym technologiom i lepszej jakości materiałom koszty ich użytkowania są zdecydowanie niższe. Poza tym lokal objęty jest gwarancją i ochroną ustawy deweloperskiej, co oznacza, że w ciągu pięciu lat od zakupu zobowiązany jest on usunąć wszelkie wady/usterki techniczne, jakie wynikną nie z twojej winy. Dużą dogodność stanowi też możliwość wyboru mieszkania w stanie deweloperskim (do wykończenia wedle własnego uznania) lub pod klucz. Ponadto sporo osób docenia możliwość wprowadzania zmian w projekcie w zakresie umiejscowienia ścianek działowych czy samego planu pomieszczeń.

Niemniej opcja nie jest bez wad. Chyba największym mankamentem jest niemożność wprowadzenia się od razu – zdarza się, że na odbiór trzeba czekać miesiącami. W kosztach trzeba też uwzględnić wydatki na wykończenie (a te mogą być niemałe) oraz wziąć pod uwagę, że zagospodarowanie przestrzeni wokół może się za kilka lat zmienić (np. w pobliżu może powstać centrum handlowe).

Poza tym mieszkania deweloperskie zlokalizowane są poza centrum miasta, co dla jednych jest dobre, a dla innych niekoniecznie. Okolica jest spokojniejsza, a widoki ładniejsze, ale za to może się okazać, że codziennie trzeba dojeżdżać do pracy na drugi koniec miasta. Choć i w tej kwestii wiele się zmienia. Coraz częściej obiekty powstają na osiedlach z doskonale rozbudowaną infrastrukturą, a w ich bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się sieci komunikacyjne oraz m.in. tereny rekreacyjne, szkoły, przedszkola, sklepy i placówki medyczne. Wszystko po to, by zapewnić mieszkańcom dogodne warunki do codziennego funkcjonowania. Jedną z takich właśnie inwestycji są Apartamenty Widokowe, czyli apartamenty w Bielsku zlokalizowane w dzielnicy Kamienica.

Apartamenty Widokowe – wymarzone mieszkanie w zasięgu ręki

Apartamenty Widokowe to kompleks czterech budynków wzniesiony w bielskiej Kamienicy, w bliskim sąsiedztwie osiedla Karpackiego i Beskidzkiego. Inwestycję charakteryzuje ponadczasowa architektura, zastosowanie nowoczesnych technologii zapewniających wygodę i niskie koszty utrzymania oraz wysoki standard wykończenia. W każdym z budynków znajduje się winda i podziemny parking na 158 miejsc garażowych. Do dyspozycji jest 127 lokali, w tym mieszkania mniejsze, dwupokojowe, jak i przestronne apartamenty z czterema sypialniami. Więcej szczegółów na temat oferty znajdziecie na stronie: apartamentywidokowe.com. Jak widzisz, zarówno mieszkania z rynku wtórnego, jak i pierwotnego mają swoje zalet, jednak biorąc pod uwagę ogólny stan rzeczy, bardziej opłacalna wydaje się inwestycja w nowe mieszkanie w kompleksie deweloperskim. Za takim rozwiązaniem przemawiają długoterminowe korzyści, takie jak niższe koszty utrzymania, brak dodatkowych wydatków związanych z remontem czy odnowieniem instalacji oraz szereg udogodnień podwyższających komfort życia na co dzień. Jednak ostateczny wybór, oczywiście, należy do ciebie!