Hotelowa 7

Apartamenty do kupna Beskidy.

2022-09-29

Apartamenty do kupna Beskidy

Rozglądasz się za miejscem pod inwestycję mieszkaniową? Nie działaj po omacku, zwłaszcza jeśli lokujesz kapitał z myślą o zarobku na wynajmie. By mieszkanie na pobyt krótkoterminowy przynosiło zadowalające zyski, musi spełniać pewne kryteria. Przy wyborze warto uwzględnić kilka kwestii, które omawiamy poniżej. Co prawda, są uniwersalne i można je odnieść do każdej lokalizacji, jednak my skupimy się na obszarze Beskidów, których sektor okołoturystyczny w śląskim regionie jest ostatnimi czasy mocno doinwestowywany.

Apartamenty do kupna w Beskidach – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Szukając apartamentów do kupna w Beskidach, warto wziąć pod uwagę takie aspekty jak: Lokalizacja – im atrakcyjniejsza, tym lepiej pod względem obłożenia. Regularne zakwaterowanie jest kluczowe dla osiągania stałych zysków. W przypadku najmu krótkoterminowego najlepiej rokują lokale w miejscowościach turystycznych cieszących się całoroczną popularnością. Gdzie takie znaleźć? W górach!

Wypoczynek w tamtych rejonach zyskuje coraz większą popularność. Za taki stan rzeczy odpowiedzialne są przede wszystkim piękne widoki, prozdrowotny klimat, liczne szlaki turystyczne, świetnie przygotowane trasy narciarskie i mocno rozbudowana infrastruktura okołoturystyczna, umożliwiająca aktywne spędzanie wolnego czasu niezależnie od pory roku i pogody.

Istotne znaczenie ma też samo położenie obiektu. Bliskość do centrum, ciekawych atrakcji czy usytuowanie w prestiżowej lokalizacji, np. tuż u podnóża góry lub w bliskim sąsiedztwie kolejki, pozwalają wypracować rynkową przewagę, za którą idzie wyższa cena. Jeśli więc chcesz osiągać wysokie dochody, zainwestuj w lokal właśnie tam.

Standard – tu wiele zależy od grupy docelowej i planowanych stawek za wynajem. Nie da się jednak ukryć, że lokal z kategorii premium stwarza zdecydowanie lepsze możliwości zarobkowe. Trzeba się jednak liczyć z tym, że popyt na zakwaterowanie może być mniejszy, bo zwyczajnie nie każdego stać na to, by się w nim zatrzymać. Ale dobra lokalizacja i należyte stargetowanie oferty powinno przynieść dobre rezultaty.

Jeśli lubisz wygodne rozwiązania i chcesz zaoszczędzić czas, sfinansuj lokal gotowy pod klucz. Nim podejmiesz współpracę, zorientuj się, jak zostanie urządzony i jak będzie wyglądał kompleks, w którym się mieści (dotyczy mieszkań w condohotelach). Dowiedz się, czy w budynku funkcjonuje zaplecze rekreacyjno-gastronomiczne i jak mocno jest rozbudowane. Chyba że wolisz nabyć nieruchomość z rynku wtórnego lub w stanie deweloperskim. W takim wypadku remont i wykończenie będą stały po twojej stronie. Realizacja takiego przedsięwzięcia wymaga mnóstwa pracy, ale sam decydujesz o całokształcie.

Z obsługą czy bez – już na etapie inwestycji warto określić, czy obsługą lokalu zajmiesz się samodzielnie, czy skorzystasz ze wsparcia doświadczonych fachowców. Później też można wdrażać zmiany, ale takie podejście ułatwia sprawę. Samodzielna opieka nad mieszkaniem wiąże się z masą obowiązków, takich jak jego utrzymanie, konserwacja, zapewnienie obłożenia, działania promocyjne, które zwiększą zainteresowanie pobytem. Jeżeli nie masz czasu ani ochoty się tym zajmować, zleć powyższe firmie zewnętrznej albo zainwestuj w apartament w condohotelu zarządzanym przez operatora.

Zyski – oszacuj, jak szybko zwróci się inwestycja i jaki roczny dochód przyniesie. Oblicz, jakich mniej więcej zysków możesz się spodziewać przy 30-40% obłożeniu. W przypadku condohoteli sprawa jest prostsza a warunki zarabiania jasne. W większości tego typu inwestycji właściciele lokali otrzymują 60-70% zysków z rocznego najmu (reszta trafia do zarządcy budynku) albo gwarantowane kilka procent (zwykle 5-7%) w skali roku, naliczane od ceny apartamentu bez wykończenia. W wielu miejscach dostępna jest tylko jedna z powyższych opcji, ale zdarzają się i takie, gdzie do dyspozycji są oba modele biznesowe. Taką możliwość zapewnia m.in. Meta Residence w Szczyrku.

Powyższe kwestie mają ogromny wpływ na rentowność inwestycji, dlatego miej je na uwadze przy poszukiwaniu apartamentów do kupna. Beskidy są jednym z lepszych miejsc, w jakich możesz ulokować kapitał. Ze względu na całoroczne obłożenie i możliwość świadczenia usług z kategorii premium stanowią dobrze rokującą lokalizacją.