Hotelowa 7

Top 10 pomysłów na spędzenie czasu w Beskidach

2022-09-12

Wędrówka po beskidzkich górach.

Moja propozycja to wędrówka na Makowicę z Rytra, przez małą wieś Życzanów (zwaną też Rzeczanowem), do której można dotrzeć drogami utwardzonymi. Następnie znaleźliśmy niebieski szlak z Woli Kroguleckiej, którym podążyliśmy na szczyt. Droga jest stroma i najpierw przecina drogę gruntową, po czym zmienia się w wąską ścieżkę.

Polecam Wam niebieski szlak wzdłuż głównej działki B O-P. Możesz go uruchomić na Zakopiance w pobliżu wsi Klikuszowa (znanej również jako Przełęcz Sieniawska). My odbyliśmy 19-kilometrową wędrówkę na Przełęcz Spytkowicką (zwaną też Przełęczą Bory). Po drodze wspięliśmy się na Żelaźnicę (913 m) i minęliśmy górną stację beskidzkiej kolejki linowej w Spytkowicach. Ze ścieżki wzdłuż najwyższego wzniesienia w regionie roztaczają się piękne widoki na miejscowości Harkabuz i Podsarnie. W oddali widać majestatyczną Babią Górę, a czasem także Tatry.

Szukasz najlepszych wycieczek pieszych w Polsce? Szlak z Salmopolu na Skrzyczne jest jednym z najpiękniejszych w Beskidzie Śląskim. Biegnie z Salmopolu przez Malinowską Skałę do schroniska na Skrzycznem. Potem trzeba wrócić tą samą drogą.

Sport w beskidzkich górach.

Rower górski w polskich Beskidach to doskonała rozrywka dla każdego miłośnika ruchu na świeżym powietrzu. Na całym obszarze znajdują się oznakowane szlaki rowerowe. Z tak oszałamiającymi widokami i wymagającymi trasami, jazda na rowerze pod górę i podążanie szlakiem przez bujne liście Babiogórskiego Parku Narodowego brzmi dobrze. Ale zdecydowanie warto je odwiedzić. Beskidy to raj dla wszelkiej maści miłośników outdooru - jest tu wiele szlaków pieszych i rowerowych, ośrodków narciarskich, jezior i punktów startowych paralotni. Jest tu też wiele górskich schronisk oferujących pyszne domowe jedzenie - w Beskidach nie będziecie głodni 😉

Zaledwie godzinę jazdy na południe od Krakowa, jesteś w raju dla piechurów z kultowymi szlakami i uroczymi górskimi chatami. Jest tu malowniczo - konie orające w oddali, owce pasące się spokojnie. Jest też kolorowo - jaskrawoczerwone maki i granatowa goryczka pokrywają ziemię, kontrastując ze strzelistymi rzędami złotych stogów siana. Na szczególną uwagę zasługuje Bacówka, gdzie produkuje się słynny lokalny specjał - oscypek, czyli ser z mleka owczego. To nie jest tylko kolejny anonimowy region alpejski, o czym przekonasz się podczas wędrówki. Unikalny krajobraz Karpat, zanurzony w lokalnej kulturze sprawia, że wizyta w Beskidach jest niezwykłym przeżyciem.

Biwakowanie w beskidzkich górach.

Jeśli szukasz miejsca na kilka nocy, najlepszym rozwiązaniem może być półdzikie pole namiotowe w Rezerwacie Jeziora Nidzkiego (w pobliżu Karwicy i Rucianego Nidy). Można tam biwakować na wysokim brzegu jeziora. Zawsze są tam ludzie i należy uiścić niewielką opłatę za noc (2 złote = 0,5 euro). Uważam, że w leśnictwie Karwica można uiścić taką cenę. Skoro pytasz o narty, zimę, sens życia i kiedy, to mówiąc wprost, nie jest gorąco. Znaleźliśmy w Beskidach piękne miejsca na biegówki, narty alpejskie, snowboard i ognisko. Mamy wygodne pensjonaty, wille i gościnne rodzinne hotele butikowe. Ludzie w Beskidach są wspaniali. Sprawdźcie to sami.

Jeśli chcesz zaplanować z wyprzedzeniem, sprawdź Google Maps dla tego obszaru. Znajdziecie tam wiele świetnych miejsc oznaczonych jako pola namiotowe lub piknikowe. Zazwyczaj mają one podstawową infrastrukturę, jak drewniane stoły i ławki, miejsce na ognisko. Czasami toi toi nawet wtyczkę elektryczną.