Hotelowa 7

Jaki jest najlepszy sposób na spędzenie czasu w Szczyrku i okolicach Jeziora Żywieckiego?

2022-08-12

Wędrówki po Szczyrku.

Tutaj, na wysokości 850 metrów nad poziomem morza. mamy aż za dużo rozrywek. Można po prostu usiąść na kanapie i oglądać Skrzyczne. Można spędzić cały wyjazd na wysokościach, nie schodząc do miasta. Zielone letnie stoki lub oświetlone narciarze, w bezchmurne dni wypatrywać Tatr, zerkać na Babią Górę i co tam w Beskidach. Można opalać się na tarasach, pić kawę i jeść ciasto, obserwować sarny, lisy i zające na okolicznych polanach i mrużyć oczy w poszukiwaniu polujących jastrzębi. Łąka wokół domu jest idealna do opalania, ogniskowania, a zimą do jazdy na sankach. Można też wziąć głęboki oddech, bo dom znajduje się powyżej linii smogu. Można więc przyjrzeć się sytuacji smogowej w Szczyrku i cieszyć się czystym powietrzem. Niespodzianka dla grotołazów - na działce mamy prywatną jaskinię na Jakubcu, która została zbadana i opisana przez lokalnych grotołazów. Mogą do niej wejść tylko doświadczeni, zabezpieczeni grotołazi, na własne ryzyko. Jeśli więc wiesz co i jak, masz uprawnienia i nie jest to Twój pierwszy raz, możesz zagłębić się w temat. Ma 83 metry długości, około 13 metrów głębokości. Przejście główną linią jest łatwe, boczne linie bywają kłopotliwe (ciasne). Ze względu na kruszące się mury, zaleca się zainstalowanie ubezpieczenia w studni wejściowej. Ilość korytarzy, opis jaskini i mapę znajdziecie tutaj: http://www.sktj.pl/epimenides/flisz/ujakubca_p.html

Bliżej nam do szczytu niż do dołu, więc niedoświadczeni wędrowcy - macie swoją szansę. Polecamy wybrać się na szczyt Klimczoka, który jest oddalony o około 2,5 km. Tam można się posilić w schronisku i wrócić do domu na odpoczynek. 10 minutowy spacer dzieli Was od punktu "Na Pięciu Drogach", to tutaj rozchodzi się 5 szlaków turystycznych w góry. Można stąd dojść na Klimczok, Chatę Wuja Toma, Beskid, Magurę, Trzy Kopce, Szyndzielnię, Stołów, Palenicę. Na Skrzyczne można też dotrzeć ze szczytów. Nie schodząc do miasta, grzbietami gór osiągniesz najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. To całodzienna wycieczka, nie dla nowicjuszy, ale warto spróbować. W domu są mapy szlaków, więc planujcie z wyprzedzeniem i ruszajcie w drogę. Zawsze chętnie doradzimy, gdzie warto się wybrać. Dla tych z dziećmi w nosidełkach i hardcorowych fanów doradzimy w zależności od potrzeb i umiejętności. Zimą wiadomo, sanki, narty, walki na śnieżki, grzane wino i seanse filmowe. Czas można podzielić, w słoneczny dzień pojeździć na sankach na górce obok domu, a wieczorem, gdy większość osób wraca już do domu, wybrać się na nocne narty w Beskidy. Oczywiście można też wybrać Skrzyczne na narty lub zostać w miejscu i podziwiać widoki z górnego salonu. Jeśli jakimś cudem zechcecie zjechać ze stoku Klimczoka, warto wybrać się nad Jezioro Żywieckie - można posurfować, można popływać kajakiem, do Bielska na zamek, albo do sąsiadów Czech i Słowacji. Jednak to się zwykle nie udaje. Po wejściu na górę nie chce się wyjeżdżać.

Szczyrk oferuje wiele ciekawych miejsc i tras do uprawiania nordic walking. Piesze szlaki górskie i ścieżki spacerowe, trasy biegowe, czy ścieżki rowerowe i piesze wzdłuż rzeki Żylicy zapewniają mnóstwo atrakcji dla miłośników tego sportu, niezależnie od wieku i umiejętności.

Na początku szlak prowadzi drogą szutrową, omijając główną drogę. Następnie zmienia się w ścieżkę rowerową wzdłuż promenady Żylicy i prowadzi przez Buczkowice, a potem, przez Rybarzowice, pod wiaduktem drogi S1. Następnie opuszcza rzekę i meandruje malowniczymi zaułkami Łodygowic i Zarzecza w kierunku Jeziora Żywieckiego. Po drodze natkniemy się na mały drewniany kościółek. Ostatni odcinek to zapora prowadząca do jeziora, plaży i przystani z żaglówkami, kajakami i rowerami wodnymi. W tle widać Babią Górę, na którą z pewnością warto rzucić okiem. Droga powrotna do Szczyrku wiedzie wzdłuż niewielkich wzniesień przez Bierną, a następnie prowadzi na drugi brzeg rzeki Żylicy.

Zażyj kąpieli w rejonie jeziora żywieckiego.

Letnie miesiące to doskonały czas na odkrywanie beskidzkich szlaków. Ulgę w upale przyniosą także okoliczne zbiorniki wodne. Nie brakuje ich w naszym kraju! Najbliżej Szczyrku znajduje się Jezioro Żywieckie, położone zaledwie 20 km na wschód od Przystanku Góra. Ten urokliwie położony, sztuczny zbiornik wodny, w którego wodach odbijają się beskidzkie szczyty, co roku przyciąga do Żywca miłośników żeglarstwa, windsurfingu i narciarstwa wodnego - wiejące tu wiatry sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi. Wzdłuż brzegów jeziora znajdziemy również kąpieliska dla miłośników opalania. Szczególnie polecamy publiczną plażę w samym Żywcu oraz plażę w Zarzeczu - pamiętaj jednak, że kąpiel w jeziorze odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.

Pół godziny jazdy od naszego pensjonatu znajduje się malownicze Jezioro Żywieckie, z którego roztaczają się wspaniałe widoki. W sezonie letnim znajduje się tu wiele przystani i punktów gastronomicznych, które przyciągają miłośników wodnych aktywności. Można tu wypożyczyć kajak, rower wodny, deskę surfingową lub żaglówkę. Każdy fan aktywnych wakacji znajdzie więc coś dla siebie! Czekają na Was również rejsy widokowe.

Dla letników w Beskidach polecamy również pierwszy na Żywiecczyźnie aquapark - Leśna w Żywcu, który oferuje kryty basen rekreacyjny z wylewkami wodnymi i urządzeniami do masażu karku, basen kryty z ławeczkami do masażu wodnego i powietrznego, basen zewnętrzny, zjeżdżalnię oraz dwie sauny - fińską i parową.

Zwiedzanie pięknych kościołów w okolicy.

Oferujemy komfortowe noclegi w pokojach z łazienkami. Dla naszych gości przygotowujemy również pyszne śniadania, podczas których serwujemy lokalne specjały. Oraz możliwość relaksu w naszym ogrodzie, gdzie osoby aktywne mogą znaleźć wytchnienie po intensywnym dniu biegania.

Piękne miejsce z mnóstwem atrakcji w okolicy. Przepiękne jedzenie. Adam, gospodarz, był bardzo pomocny i gościnny. Podróżowałem z 7-letnią córką, która uwielbiała basen i inne udogodnienia dla dzieci na miejscu. Pokoje na małej i podstawowej stronie, ale to nie pogorszyło naszego pobytu. Zdecydowanie wróciłbym i poleciłbym go innym.

Plusy: świetna lokalizacja, doskonałe pokoje, wewnętrzny pokój zabaw dla dzieci był zdecydowanie dodatkowym atutem, a wyciąg krzesełkowy znajdujący się tuż obok sprawił, że wyjazd w góry na wędrówkę był czystą przyjemnością. Jeśli masz młodsze dzieci, to jest to świetne miejsce do rozważenia