Hotelowa 7

Apartamenty Bielsko - co warto wiedzieć przy kupnie mieszkania w Bielsku

2023-01-19

Apartamenty Bielsko

Rozważasz kupno nieruchomości z rynku pierwotnego? Określenie oczekiwań ułatwiające analizę ofert to jedno, ale są też inne aspekty, które warto wziąć pod uwagę przed podpisaniem umowy. Co to za kwestie, jak znaleźć zaufanego dewelopera i o co spytać inwestora?

Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera i jak znaleźć zaufanego wykonawcę?

Kupno mieszkania od dewelopera to spora inwestycja, ale nie można odebrać jej kilku zalet. Oferta jest szeroka, więc masz większe szanse na znalezienie lokalu spełniającego wymagane kryteria. Mieszkania są nowe, a ich wnętrza przygotowane pod indywidualną aranżację, więc można urządzić je wedle uznania. Co więcej, budynki wznoszone są zgodnie a najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, w sposób który ma zapewnić niskie koszty utrzymania, toteż w dłuższej perspektywie czasu generują spore oszczędności. Poza tym takie mieszkania są wygodne, mają funkcjonalny układ pomieszczeń i udogodnienia w postaci podziemnego parkingu oraz windy, których próżno szukać w nieruchomościach z rynku wtórnego. Na plus jest także to, że mieszkanie od dewelopera jest zwolnione z opłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, a firma udziela na nie 5-letniej gwarancji, w ramach której zobowiązana jest do usunięcia wszelkich usterek i wad, które nie powstały wskutek użytkowania.

Pozostaje więc pytanie: jak znaleźć zaufanego wykonawcę inwestycji? Najlepiej rozejrzeć się za firmą, która ma rynkowe doświadczenie, a w portfolio kilka oddanych do użytku realizacji. Warto sprawdzić, jak długo istnieje i czy widnieje w rejestrze KRS oraz zapoznać się z opiniami na jej temat w internecie. Wszelkiego rodzaju rekomendacje, certyfikaty i nagrody stanowią potwierdzenie wysokiej jakości obsługi. Oczywiście bezpośredni wpływ na wybór dewelopera będzie miała lokalizacja nieruchomości. Gdy już znajdziecie potencjalnego inwestora, koniecznie sprawdźcie, jak wygląda Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, aby nie okazało się, że wkrótce tuż obok powstanie fabryka lub centrum handlowe. Zajrzyjcie też na stronę internetową, gdzie znajdziecie masę przydatnych informacji m.in. na temat wielkości mieszkań i ich rozkładu pomieszczeń. Ale o tym więcej za chwilę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania?

Jest kilka aspektów, które należy uwzględnić przy wyborze mieszkania. Ważne, by dobrze wam służyło, toteż nie warto marnować czasu na oględziny kolejnych mieszkań, jeśli nie ma się dokładnie sprecyzowanych potrzeb. Dlatego zacznijcie od spisania kluczowych kryteriów na kartce, a potem skonfrontujcie je ze stanem rzeczywistym. Przy wyborze lokalu zwróćcie uwagę na okolicę, bliskość placówek medycznych i edukacyjnych, sklepów, obecność terenów zielonych i rekreacyjnych oraz połączeń komunikacyjnych z innymi częściami miasta. Natomiast co do samego mieszkania, zorientujcie się, na którym piętrze jest ono usytuowane i czy można dostać się do niego windą. Dowiedzcie się, jaki jest jego metraż, ile ma pomieszczeń i jaki jest ich rozkład oraz na którą ze stron wychodzą okna. Z reguły ustalenie tego wymaga wizyty w lokalu, niemniej coraz więcej wykonawców udostępnia na stronie wykaz mieszkań wraz z możliwością pobrania karty zawierającej wszystkie ważne informacje. Taka opcję zapewniają m.in. Apartamenty Widokowe, oferujące apartamenty w Bielsku w urokliwej dzielnicy Kamienica. Na koniec zostaje tylko dopełnić kilku formalności. Choć i tu trzeba zachować ostrożność.

Kupno mieszkania od strony formalnej

Kupno mieszkania z rynku pierwotnego wymaga podpisania dwóch umów. Pierwsza z nich to tzw. umowa rezerwacyjna, a kolejna to umowa notarialna przeniesienia praw własności. Druga umowa ma formę umowy kupna-sprzedaży, toteż powinna zawierać szczegółowe dane na temat lokalu. Oczywiście przed złożeniem podpisu należy dokładnie zapoznać się z treścią dokumentu i sprawdzić takie kwestie jak: stan prawny samej nieruchomości, jak i działki na której stoi, wielkość terenu, data rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych oraz termin przeniesienia praw do lokalu na nabywcę. W umowie powinna też znaleźć się informacja o wysokości kar i konsekwencjach za niewywiązanie się dewelopera z obowiązków oraz wyszczególnione muszą zostać warunki odstąpienia od umowy. Przed zawarciem transakcji dobrze jest też ustalić, czy nieruchomość nie jest obciążona finansowymi zobowiązaniami oraz zweryfikować, czy inwestor rzeczywiście dysponuje pozwoleniami na budowę i przysługuje mu prawo do zarządzania gruntem. Jak najbardziej można poprosić o okazanie potwierdzających to dokumentów oraz podanie numeru wpisu do księgi wieczystej, by zyskać pewność, kto jest właścicielem inwestycji.